div id="site-title"> بانو شف div
مطالب تصادفی
انواع باتر کریم یا باتر آیسینگ
طرز تهیه باترمیلک
طرز تهیه سس مارینارا
روش های دم کردن زعفران
طرز تهیه کباب لای پلو
تزیین هندوانه مدل حیوانات – 3
طرز تهیه ساندویچ بوقلمون و کرفس
 1. کد مطلب : 16338
 2. مشاهده : 3083
 3. بانو شف
خـانه » نوشیدنی قهوه و شکلات » آموزش فوم گیری شیر با دستگاه اسپرسو ساز

آموزش فوم گیری شیر با دستگاه اسپرسو ساز

فوم شیر

آموزش فوم گیری شیر با دستگاه اسپرسو

میکروفوم یا فوم شیر ( Microfoam ) شیر کف‌داری است که برای تهیه نوشیدنی های قهوه بر پایه اسپرسو مانند لاته استفاده میشود ، میکروفوم با استفاده از نازل بخار دستگاه اسپرسو تهیه می‌شود که بخار را درون ظرف شیر پمپ میکند و بافتی ابریشمی به شیر میدهد.

برای تهیه میکروفوم یا همان فوم شیر از شیر سرد استفاده کنید ، همچنین شیر بدون لاکتوز برای فوم گیری مناسب نیست.

فوم شیر

حجم شیری که درون پیچر یا پارچ استیل ( Pitcher ) میریزید باید به اندازه نصف پیچر باشد ( اگر حجم شیر بیشتر باشد هوادهی به خوبی انجام نمیشود ) ، شیر سرد را درون پیچر بریزید و زیر استیم وند یا نازل بخار ( Steam Wand ) قرار دهید.

فوم شیر

نازل بخار را درون شیر قرار دهید به صورتی که به صورت اریب و در قسمت کناری پیچر قرار بگیرد ( در مرکز نباشد ) ، پارچ را آرام به سمت بالا و پایین حرکت دهید تا هوا به شیر وارد شود.

فوم شیر

دمای مناسب برای شیر بخار دیده حدود 60 تا 70 درجه سانتیگراد است ( درست پس از اینکه دست تان داغ شد استیم وند را خاموش کنید ) ، پس از اینکه نازل بخار را خاموش کردید باید سریع عمل کنید تا فوم و شیر از هم جدا نشوند.

فوم شیر

همیشه به سرعت و پس از پایان فوم گیری استیم وند را با پارچه نمدار تمیز کنید ( در غیر این صورت شیر روی سطح استیم وند میسوزد و ظاهری قهوه ای رنگ به آن می دهد ).

فوم شیر

نکته ها : پس از قرار دادن استیم وند در پیچر همانطور که سر نازل بخار به سطح شیر می رسد فوم شیر شروع به شکل گرفتن می کند ، استیم وند را چند ثانیه در سطح شیر نگه دارید و پس از اینکه به اندازه کافی فوم ایجاد شد نازل را به سمت پایین برگردانید.

در این مرحله از کار باید یک گرداب در پیچر ایجاد کنید ( پیچر را بالا و پایین کنید ) تا با کشیده شدن حباب ها شیر بافت نرم و ابریشمی پیدا کند.

فوم شیر

استفاده از فوم شیر : برای تزیین با فوم شیر ابتدا پارچ را چند بار روی میز بکوبید ، سپس شیر را دور پارچ بچرخانید و برای تزیین استفاده کنید ( با این روش اگر حباب بزرگی درون شیر باشد خارج میشود ) ، برای اضافه کردن فوم شیر زیاد منتظر نمانید چون بافت شیر شروع به شکستن می کند و حالت ابریشمی خود را از دست میدهد.

باقی گذاشتن مقداری شیر در ته پیچر تضمین می‌کند که فقط فوم شیر به قهوه اضافه میکنید و شیر بدون بافت نمی‌ریزید.

» آموزش فوم گیری شیر بدون دستگاه را مشاهده کنید

‫5/5 ‏‫(3 نظر)‬

ارسال نظر

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

 • سلام ،خوش آمدید , مهمان
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • تبلیغات
 • فالنامه حافظ شیرازی با معنی
  واحد اندازه گیری در آشپزی و شیرینی پزی
  تبدیل آنلاین درجه فارنهایت و سانتیگراد
  محاسبه آنلاین BMI ( شاخص توده بدنی )

  کپی برداری از سایت بانو شف ممنوع است © 2023