مفاهیم یین و یانگ در فنگ شویی

مفاهیم یین و یانگ در فنگ شویی

مفاهیم یین و یانگ در فنگ شویی

تایجیتو ( شکل بالا ) نماد سنتی نیروهای یین و یانگ است و به دو صورت در زبان چینی نوشته میشود ( چینی ساده 阴阳 و چینی سنتی 陰陽 ) و به مفهوم نگرش چینیان باستان به نظم جهان است.

یین و یانگ شکل ساده‌ ای از مفهوم یگانگی متضادها است ، از دیدگاه چینیان باستان و تائو باوران ، در همهٔ پدیده‌ها و اشیاء غیر ایستا در جهان هستی،  دو اصل متضاد ولی مکمل وجود دارد.

یین و یانگ نشان دهنده قطب‌های مخالف و تضادهای جهان هستند ، البته این بدان معنا نیست که یانگ خوب است و یین بد است ، در حقیقت این تحریفی نادرست است بلکه یین و یانگ مانند شب و روز یا زمستان و تابستان بخشی از چرخه هستی هستند.

وقتی تعادل و احساس خوبی به وجود می‌آید که تعادل بین یین و یانگ برقرار باشد.

نقطه‌های متضادی که داخل شکل یین و یانگ دیده می‌شود به این مفهوم است که یین وقتی به حداکثر خودش برسد و میخواهد تمام شود در درونش یانگ را دارد و وقتی هم که یانگ میخواهد به حداکثر خود برسد در درونش یین را دارد ، یعنی وقتی یکی تمام می‌شود دیگری در درونش رشد میکند و این چرخه ادامه پیدا میکند.

یین و یانگ به ترتیب نام اصل‌ها یا نیروهای مکمل ماده و نر جهان است که همه جوانب زندگی را در بر می‌گیرند.

یین در لغت به معنای سمت سایه و یانگ سمت آفتاب‌ گیر است ، یین معمولاً مترادف زمین شمرده می‌شود که تاریک و سرد است و هر چیز بدی به آن نسبت داده میشود و یانگ مترادف آسمان است و روشن ، گرم و خوب شمرده می‌شود.

هیچ چیزی کامل یین یا کامل یانگ نیست ، مثلا آب سرد در مقابل آب جوش یین است ولی در مقابل یخ یانگ است ، یین و یانگ کاملا به هم وابسته اند و هیچ کدام بدون دیگری نمی‌توانند وجود داشته باشند ، نور بدون تاریکی معنی ندارد.

زمانیكه ما از خودمان یا چیزی راضی هستیم یعنی اینكه یین و یانگ در عالی ترین وضعیت خود قرار گرفته اند و این هدف اصلی فنگ شویی برای برقراری دائم و همیشگی این تعادل و در نهایت بوجود آمدن آرامش و هارمونی است.

مفاهیم یین و یانگ در فنگ شویی

چی و شاچی در فنگ شویی

فنگ شویی به معنی باد و آب و هنر باستانی شرق برای تروج سلامتی ، شادی ، سعادت ، انرژی و شور و اشتیاق از طریق چیدمان صحیح اشای و دكور مناسب است.

هدف فنگ شویی در مجموع خلق حس هماهنگی در خانه فرد و در نتیجه زندگی است ، فنگ شویی بر حركت چی Chi كه با عناوین دم كیهانی یا انرژی حیاتی نیز خوانده میشود مبتنی است.

چی Chi  شانس خوب را به انرژی فیزیكی ، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل میكند ، بنابراین جریان مناسب و درست چی در خانه بسیار مهم و حیاتی است , اگر چی Chi نتواند در خانه بدرستی حركت كند به انرژی مخرب یا شاچی ShaChi  تبدیل میشود.

چی Chi در خطوط منحنی و شاچی ShaChi در خطوط مستتقیم و صاف حركت میكند ، گوشه های نوك تیز تیرهای نامرئی یا پرتوهای مضر خلق میكنند كه این میتواند شانس شما را خدشه دار كند ( مثلا برای مبلمان و وسایل خانه توصیه میشود بجای وسایل لبه تیز از وسایلی كه انحناء دارند استفاده كنید ).

چی Chi دو قطب یین ( نیروی زنانه ، منفی ، متغیر ) و یانگ ( نیروی مردانه ، مثبت ، فعال ) ، این به معنی این نیست که یانگ خوب و یین بد است بلكه این دو مانند شب و روز بخشی از یك چرخه بزرگ و مكمل یکدیگر هستند.

جریان داشتن چی در محیط خانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا اگر این نیروی حیات بخش نتواند در خانه جریان داشته باشد و راکد بماند کم کم به انرژی مخرب یعنی شاچی تبدیل شده و موجب افسردگی ، بیماری ، بدشانسی ، نا امیدی ، خشم ، اضطراب ، نقصان ثروت و … خواهد شد.

بی نظمی در خانه به مدت طولانی باعث ایجاد شاچی میشود ، گلهای خشكیده در خانه باعث ایجاد افسردگی و بیماری میشود بنابراین در دكوراسیون منزل از گلهای خشك استفاده نكنید ، بجای گل های خشك از گلدانهای شاداب و پربرگ استفاده کنید تا انرژی مثبت ایجاد كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *